تازه های سایت, شهرسازی, مصاحبه با خبرگزاری ها تاریخ ارسال : 2015/10/25

به گزارش ایرنا هیات های عزاداری در دزفول فرصت تعامل اجتماعی را در محله های شهر بالا برده و سبب حس تعلق و وابستگی به محل زندگی شده و همین حس تعلق سبب هویت سازی و شکل گیری کانون های مشارکت خودجوش در سطح محلات شهر گردیده است و پشتوانه اجتماعی بزرگی را بین شهروندان به وجود می آورند.
در ایام عزاداری محرم ساکنان هر محله و هر کوی در شهر دزفول تکیه ای برای سوگواری امام حسین (ع) بر پا می کنند که فرصت ارتباطات را باهدف و انگیزه ای معنوی و والا بوجود می آورد. این موضوع زمینه ساز حرکات اجتماعی ، فرهنگی با ارزشی را برای شهر دزفول به وجود آورده است.
فضای خالصانه و دوستانه ای که بی هیچ چشم داشتی برای سوگواری بوجود آمده محبت اهل بیت و امام حسین علیه السلام را به عنوان بخشی از فرهنگ ریشه ای نهادینه می نماید و فرصت همدلی و تعامل با سایر ساکنان هر محله را به وجود می آورد و فرصت مشارکت شهروندان در فعالیت های مذهبی و فرهنگی را به صورت افتخاری به وجود می آورد و این فرصت کمک شایانی به بالا بردن شاخص های فرهنگی شهر می کند.
با بررسی وضعیت محلات بافت تاریخی شهر دزفول ، این موضوع ملموس تر می گردد.

به گفته محمد آذرکیش مدیر انجمن پژوهشگران دزفول ریشه دار بودن فرهنگ محرم در این شهر به حدی است که دزفولی های ساکن در سایر شهرهای کشور نیز در این ایام برای شرکت در مراسم پرشور محرم دزفول به شهر خود بازگشته و ارتباطات اجتماعی و همدلی حیاتی دوباره می یابد.
وی معتقد است:محرم دزفول یکی از ارزشمند ترین سرمایه های فرهنگی واجتماعی شهر دزفول است که علاوه بر تقویت بنیان های معنوی، نقش مهمی در حفظ هویت و اصالت اجتماعی شهر دزفول دارد.
آذرکیش همچنین این سرمایه ارزشمند را ثروتی گرانبها دانسته و توجه به حفظ آن در شرایط امروز را بیش از هر زمان دیگری ضروری می داند چرا با توجه به افزایش جمعیت و نفوذ جهانی شدن ارتباطات و کمرنگ شدن پیوندهای محله ای در شهرها، توجه به این فرصت مغتنم فرهنگی ، اجتماعی می تواند نتایج ارزشمندی را برای حفظ هویت اصیل شهروندان در پی داشته باشد.
این کارشناس ارشد برنامه ریزی شهری توجه به تعاملات اجتماعی و توجه به مقوله های فرهنگی از جمله مباحث روز شهرسازی در دنیا را مهم دانسته و معتقد است برنامه ریزان شهری کشورهای مختلف به این باور رسیده اند که برای داشتن یک شهر پایدار، توجه صرف به کالبد مکانی نمی تواند موثر باشد و می بایست به وجوه فرهنگی و اجتماعی شهروندان توجه ویِژه شود تا بتوانند به بهانه های گوناگون با هم در ارتباط باشند.
به گفته وی بررسی جنبه های اجتماعی محرم نشان می دهد ، در محله های جدید شهر نیز که پیوستگی فرهنگی شهروندان زیادتر است، تکیه ها و هیئت های بیشتری شکل گرفته و مراسم سوگواری رونق بیشتری برخوردار است.
مراسم مذهبی به ویژه ایام محرم درکشور ایران با فرهنگ غنی اسلامی و قرن ها تمدن کهن ایرانی ریشه داراست و از اقبال مردمی بالایی برخوردار است و می توان با برنامه ریزی صحیح، علاوه بر آثار معنوی آن در جامعه، به عنوان پشتوانه ای برای حفظ هویت و دلبستگی ساکنان شهرهای ایران است.
همدلی که در این ایام بین افراد مختلف جامعه شکل می گیرد را در هیچ یک از دیگر ایام سال نمی توان مشاهده کرد ، از این روی بایستی علاوه بر توجه به نقش محرم در حفظ ارزش های مذهبی جامعه، پژوهش هایی در خصوص تاثیر اجتماعی تکیه ها ، هیات ها و راه های تقویت آنها در سطح کشور به ویژه شهرهای سنتی و تاریخی صورت پذیرد و برنامه ریزان فرهنگی ، اجتماعی کشور بایستی متناسب با تغییرات روز جامعه، با تقویت این ظرفیت غنی زمینه حفظ و تقویت آن را فراهم نمایند.

لینک خبر در ایرنا

لینک های مرتبط:, , , , , , , , , ,

« « مراسم شام غریبان دزفول   |   اردوگاه شهید رجایی دزفول » »

ارسال نظر

نام:
ایمیل:
وب سایت:
متن و پیام شما:

 
:: شعر باران برای چه می بارد

:: شعر خنده های تکراری

:: شعر حضور شاعرانه

:: شعر بازمانده

:: شعر شمع امید

:: باغچه ی دل

:: شعر بهانه ی بهار

:: شعر نوروزی من

شهروندان آگاه؛ کلید حل مسائل بافت تاریخی دزفول
مصاحبه با خبرگزاری مهر در خصوص جشنواره صد روز با رود دز دزفول
کتابخانه، دانشگاه و بیمارستان بین المللی جندی شاپور دزفول راه اندازی شوند
کمپین نوروز پاک، چالشی برای حفظ طبیعت دزفول
آذرکیش : هویت قدیمی ترین پل استوار جهان در دزفول باید حفظ شود
آبشار شوی دزفول؛ بزرگترین آبشار چشمه ای
طبیعت زیبای دزفول در کنار آبشار دژ محمد علی خان
گردشی در خانه های دزفول که بوی تاریخ می دهند
پرونده ثبت جهانی دزفول در انتظار توجهی ملی
آذرکیش : اولین جشنواره زمستانی مرکبات دزفول برگزار شد
کاسه سفالی چغابنوت دزفول با قدمت ۸۷۰۰ سال
شعر باران برای چه می بارد
آبشار شوی دزفول؛ بزرگترین آبشار چشمه ای
طبیعت زیبای دزفول در کنار آبشار دژ محمد علی خان
خانه قلقچی دزفول ؛ شگفت انگیزترین خانه دست کند دزفول
باغ جهان نمای شیراز
طراحی گرافیکی عملکرد دهیاری شهرک زراعی دزفول
طراحی کاتالوگ چغامیش دزفول
طراحی پوستر ، برشور و دعوتنامه سمینار دزفول و لهستان
طراحی پوستر مذهبی ویژه ایام محرم
طرح گرافیکی مذهبی شب های قدر و شهادت امام علی
 

استفاده از عکسها، طرح ها و مطالب فقط با ذکر منبع مجاز است

Design by : Azarkish.com